Поповић је истакао да је дигитализација у јавној управи изазов великих техничких размера и тај процес захтева дубоке промене у свим државним службама.
Ненад Поповић и Александар Чепурин
Отварајући дводневну конференцију БИЗИТ "Природно дигитално" рекао је да је потребно радити на развоју људских ресурса, односно, образовања кадрова који ће бити носиоци дигиталне трансформације у Србији.
"За владу, развој ИТ сектора представља стратешки приоритет и треба да доведе до потпуног заокрета Србије", истакао је Поповић говорећи о развоју 4.0 индустрије у Србији.
Дигитална трансформација Србије је процес у којем мора да учествује читаво друштво, каже он и истиче да влада ради на изградњи и сталном унапређењу законског оквира у овој сфери.
Дигитализација градова и примена концепта смарт ситy, један је од приоритета државе, и из искустава других држава Србија учи како да "осавремени" своје градове, објаснио је Поповић на скупу.
"Тражимо решења учећи од других који су дигитализовали своје градове као што је то Москва" навео је Поповић.
Јавни транспорт и пружање комуналних услуга ће бити у фокусу у наредним годинама, истакао је министар.
Говорећи о образовању у овој сфери, каже да је потребно да се школство окрене ка развоју овог сектора.
"Учинили смо велики напредак али сматрамо да морамо и можемо још много тога да урадимо у будућности", казао је Поповић и навео пример Израела који је данас једна од најразвијенијхих технолошких земаља у свету.
О важности билатералне сарадње у процесу дигитализације говорио је амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Чепурин који је подсетио да је сарадња Србије и Русије на овом пољу веома важна.
Такође, казао је да је један од примера у осавремењавању индустрије у Србији било и недавно покретање новог типа прераде у рафинерији Панчево "дубока прерада" у шта је уложено 300 милиона евра.
Чепурин је рекао да је реч о руско-српској инвестицији, уз напомену, да је ипак већи део улагања у рафинерију дошао са руске стране.
"Пре два дана започета је и изградња нове термоелектране у коју ће бити уложено 180 милиона евра, а то је руски, српски и кинески пројекат", подсетио је Чепурин говорећи о заједничким пројектима модернизације индустрије Србије.
Амбасадорка Израела у Србији Алона Фишер Кам рекла је да је Израел од земље захваћене сукобима, и земље која није била на мапи дигиталних земаља, данас прва земља у свету у овој области.
Очекује се да ће до 2025. године бити 100 милијарди повезаних уређаја, речено је на скупу и истакнуто да је у последње две године створено је девет пута више података него у читавој историји човечанства.
Како је речено, свет је на ивици технолошке револуције која ће променити из корена наш начин живота, начин на који радимо и односимо се једни према другима,а утицатицаће на пословно тржиште, будућност посла, приходе, а на крају и на геополитичку сигурност и етичке одреднице.
Преузето је са http://www.rts.rs/
Почео БИЗИТ 2017: Србија прави заокрет ка паметним градовима
Тема регионалне ИТ и бизнис конференције је „Природно дигитално“, а учесници ће у наредна два дана имати прилике да се боље упознају са бројним аспектима четврте индустријске револуције
ИТ и бизнис конференције је „Природно дигитално“
Министар Ненад Поповић поздравио је све присутне у име Владе Републике Србије, изјавио да је за Владу развој информационих технологија један од стратешких приоритета, који би требало да доведе до потпуног заокрета у друштву. Пре свега мислећи на концепту паметних градова, и на дигиталну трансформацију. Напори за дигиталну трансформацију Србије ће тешко дати очекиване резултате уколико процес не захвати производну базу, што је данас приоритет свих земаља у Европи, а Влада Србије усмерава све више напора ка националној изградњи индустрије 4.0 како би је учинила глобално конкурентном.
Министар Ненад Поповић
Амбасадор Русије се осврнуо на историјски аспект и промене које су се догодиле у индустрији од 19. века и појаве железнице до појаве струје. Дигитализацијом се баве како западне земље тако и источне. У Русији дигитализација је тема већ последњих седам, осам година, а Москва је започела активно да се бави дигитализацијом од пре годину дана и као и читава Влада у Русији. У мају ове године је усвојена стратегија за усавршавање целокупног система образовања, а у јулу комплексни дугорочни програм дигиталне трансформације који је кључан програм за развој дигитализације у Русији.
Амбасадор Русије Александар Чепурин
Дигитална привреда се у Русији не доживљава као правац, већ као начин живота и облик деловања. Разрађени су планови до 2025. године за увођење интернета високог капацитета у свим великим градовима. Амбасадор Чепурин је изјавио да сматра да је процес дигитализације привреде не само национално питање, већ питање сарадње међу земљама. Читав свет треба да се договара око дигитализације привреде.
Амбасадорка Израела Алона Фишер-Кам се осврнула на појам стартап нације, и објаснила како се Израел развио од мале земље и како су пребродили конфликте те недостатак дипломатских односа са комшијама. Истакла је да су најпродуктивнији сектор у Израелу млади, као и да је недостатак природних ресурса натерао Израел да се концентрише на развој технологија.
Амбасадорка Израела Алона Фишер-Кам
Израел је земља имиграната, који су са собом довели нову креативност и идеје, међутим, све ово се не би догодило без подршке Владе која је створила здрав екосистем.Закључила је да земља не мора да има природне ресурсе, и не мора да живи у идеалном гео-политичком окружењу да би створила погодан екосистем.
Након амбасадора присутне је поздравио и Петар Поповић извршни директор Дирекције за пословне кориснике, Телекома Србија, који је нагласио значај информације у дигиталној економији. Информације генеришу људи, количина информација захтева улагања у дата центре и инфраструктуру. Нове генерације су природно дигиталне јер оне одрастају уз технику. "На нама је да поставимо темељ дигитализације а на генерацијама које долазе да развијају будуће правце."
Преузето је са http://www.novosti.rs